Przejdź do treści

Jak uniknąć błędów planując wydatki z Bonu na cyfryzację

Dowiedz się, jakie wydatki możesz ponieść w ramach programu Bony na cyfryzację i jak uniknąć błędów.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już od 20.09.2021 zacznie przyjmować wnioski o dotacje w ramach działania 6.2 POIR Bony na cyfryzację, które sfinansują zakup i wdrożenie oprogramowania dla firm.

Możesz pozyskać nawet 85% dofinansowania Twojej inwestycji, maksymalnie 255 tys. PLN.

Przekonaj się na co możesz przeznaczyć środki oraz jak uniknąć ryzyka związanego z nieprawidłowym zaplanowaniem wydatków we wniosku unijnym.

Co możesz sfinansować z dotacji

Cały zamysł programu Bony na cyfryzację zasadza się na idei zwiększenia poziomu cyfryzacji polskich przedsiębiorstw. Środkiem do zrealizowania tego zamiaru jest przeznaczenie 110 milionów złotych na dotacje do zakupu i wdrożenia oprogramowania w ramach programu. Ale co kryje się pod pojęciem oprogramowania oraz jakie inne wydatki możesz sfinansować w ramach Bonów na cyfryzację:

1. Zakup gotowego oprogramowania

Oprogramowanie w definicji programu Bony na cyfryzację rozumiane jest jako gotowy produkt, który nie wymaga dodatkowych prac programistycznych i nie jest pisany na zamówienie. Znaczna część oprogramowania dedykowanego firmom ma postać produktu, który nie wymaga dalszych modyfikacji i sprzedawana jest seryjnie. Zwłaszcza software klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa oferowany jest przez wiodących autorów oprogramowania bez konieczności prowadzenia prac programistycznych. Ale czy to oznacza iż możesz zamówić pudełko z programem i „wgrać do swojego komputera”? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wybrać najlepsze oprogramowanie skontaktuj się z nami a my polecimy Tobie jednego z naszych strategicznych partnerów.

2. Wdrożenie oprogramowania

Każdy producent oprogramowania dla firm oferuje również wdrożenie swojego produktu. Polega to na tym iż zespół specjalistów IT zdalnie lub na miejscu w Twojej firmie wdraża oprogramowanie do Twojego systemu informatycznego aby było ono kompatybilne z Twoją obecną infrastrukturą. Jest to zwykle dodatkowy koszt, który musisz uwzględnić w biznes planie. Nasi doradcy bez trudu wyjaśnią Ci szczegóły, wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy obok.

3. Prace programistyczne

Możesz również zwrócić się do firmy IT o przygotowanie oprogramowania dedykowanego jedynie Twojej firmie. Powinieneś się jednak liczyć z tym, iż koszt napisania zupełnie nowego oprogramowania może znacznie przekraczać dotację w ramach Bonu na cyfryzację. Znacznie lepszym pomysłem jest zmodyfikowanie gotowego oprogramowania, aby najlepiej służyło Twojej firmie. Fakturę za taką usługę dodaj do wniosku unijnego i pozyskaj dotację, najlepiej wynajmując do tego sprawdzoną firmę z licznymi referencjami.

4. Zakup laptopów, PC, serwerów oraz innych środków trwałych

Jeżeli wdrożenie oprogramowania w ramach konkursu na Bony na cyfryzację wymaga sprzętu o lepszej wydajności i wyższych parametrach, albo zakłada przeniesienie oprogramowania na własne serwery to program pozwala na uwzględnienie tych wydatków w kosztach objętych wsparciem. Innymi słowy możesz otrzymać na te zakupy 85% dotacji. Pamiętaj jedynie, że łączna kwota wydatków nieobligatoryjnych musi zmieścić się w sumie 150 tys PLN. Pamiętaj jedynie o tym, że każdy wydatek musi być logicznie uzasadniony i powiązany z głównym celem projektu. Powodzenie w tym zagwarantuje Ci doświadczony doradca, który poprawnie i pomysłowo uzasadni każdy wydatek.

5. Porady prawne, konsultacje oraz koszty szkolenia

Twoja firma może potrzebować porady prawnej przed zakupem oprogramowania. Być może musisz wynająć firmę consultingową, która pomoże Ci oszacować korzyści z wdrożenia danego programu oraz wskaże słabe punkty przedsięwzięcia. Kiedy już zaplanujesz wdrożenie oprogramowania w ramach Bonów na cyfryzację pamiętaj o tym, że Twoi pracownicy najpewniej będą potrzebowali przeszkolenia przez producenta lub dostawcę oprogramowania.

Regulamin konkursu

Wszystkie powyższe wydatki możesz sfinansować z dotacji. Wydatkiem obligatoryjnym jest oprogramowanie, pozostałe możesz zrealizować ale nie musisz. To o czym musisz jedynie pamiętać to, że wszystkie one muszą spełniać kryteria regulaminowe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są kryteria oraz regulamin wydatków wypełnij formularz po prawej stronie a my wyjaśnimy Ci wszystkie szczegóły podczas darmowych konsultacji.